2013 JETC Presentations

Committee & Council Meetings

 

Architectural Practice Committee
Speakers:

Environmental Committee
Speakers:

Energy and Sustainability Committee
Speakers:

  • Col. John Mogge, RA, USAF (Ret.), F.SAME and Chair, Energy and Sustainability (E&S) Committee
  • David Metcalfe, CEO, Verdantix

Facility Asset Management Committee
Speakers:

  • Col. Stacey K. Hirata, P.E., SES, USA (Ret.), USACE
  • Col. Robert L. Klein, USA (Ret.), Program Manager, USACE
  • Nicholas J. Cieslak, Program Manager, NAVFAC

International Committee
Speakers:

  • Col. Robert Mentell, P.E, USA (Ret), AECOM and Vice Chair Europe, IC
  • Col. John Cawthorne, USAF (Ret), CH2M Hill and Chair, IC
  • Michael Sedge, President, Michael-Bruno LLC
  • Paul Thies, Ph.D., Senior NEPA Technical Consultant, CH2M Hill
  • Michelle Rau, Environmental Program Manager, CH2M Hill

Joint Engineer Contingency Operations Committee
Speakers:

  • Rear Adm. Charles R. Kubic, P.E., USN (Ret.), Kubic Engineer Group and JECO Vice-Chair, Policy & Doctrine
  • Col. Dan Grey, P.E., USA (Ret.), Louis Berger Group and Chair, JECO Committee
  • Maj. Gen. Kendall P. “Ken” Cox, USA, Deputy Commanding General for Military and International Operations, HQ USACE
  • Col. Dan Grey, P.E., USA (Ret.), Louis Berger Group and Chair, JECO Committee
  • Doug Horn, SVP, Contingency Operations, KBR
  • Charles Mouzannar, Executive Vice President, AMEC
  • Deborah Duncan, USACE Middle East District

Outreach and Mentoring Programs
Speakers:

  • Ben Redding, Continental Mapping Consultants and Vice Chair of Communication, Young Member Council
  • Lt. Col. Neal T. Wright, (Ret.), PMP, F.SAME 
  • Col. Kurt Ubbelohde, (Ret.), F.SAME and Chair, E&C Camps Committee
  • Heather Wishart-Smith, P.E., PMP, LEED AP BD+C, F.SAME, Jacobs and Vice Chair-Mentoring, SAME Academy of Fellows

Small Business Council
Speakers:

  • Jackie Hacker, Small Business Program Director, HDR Inc. and Vice Chair, Communications, Small Business Council
  • Matt Wallace, President, Wallace Technical Resources, LLC. and Chair, Small Business Council
  • Gita Murthy, Ph.D., CEO, RORE Inc.
  • Ryan Wasmus, Cherokee Nation Businesses and Vice Chair, Conferences  
  • Linda M. McKnight, F.SAME, McKnight & Associates and Vice Chair, Education and Training
  • Layli Pietri, Balfour Beatty and Vice Chair, Recognition
  • Mark R. “Hawk” Thomas, Esq., Reid Law PC

TISP Emergency Preparedness and Infrastructure Resilience
Speakers:

  • Bill Anderson, Director and COO, TISP
  • Ray Alexander, Chair, Regional and Infrastructure Resilience Committee, U.S. Army Corps of Engineers
  • Charlotte Franklin, Chair, Public Private Collaboration Committee, Office of Emergency Management, Arlington County, Virginia
  • Eve Hinman, Chair, Infrastructure Standards and Measuring Resilience Committee, Hinman Engineering Consultants
  • Paula Scalingi, Ph.D., Bay Area Center for Regional Disaster Resilience
  • Capt. Jay Manik, USCG (Ret.), CDM Smith

Cyber Infrastructure Security Presentation
Speakers:

  • Gary Seifert, P.E.
  • Mark Duszynski, Vice President, Johnson Controls Federal Systems
  • Col. Steve Moes, USAF (Ret.), COO, LRS Federal
  • Emmett McGrath, Secure IT Program Manager, Wesco

Educational Sessions

Asset Management—Professional Expectations and Fiscal Realities

Speakers:

  • Susan Morris, Principal, Booz Allen Hamilton Inc.
  • Dave Bixler, Director, Public-Private Venture, NAVFAC Southwest
  • Jerry Dunaway, Program Manager, NAVFAC Southwest
  • Stacey Hirata, P.E., Chief, Installation Support Division, USACE

Engineering Ethics (no presentation)

Speaker: Col. Joe Manous Jr., Ph.D., P.E., D.WRE, USA (Ret.), Group Manager, Institute for Water Resources, USACE

Improving Project Delivery through Effective Teams and Lean Concepts

Speakers:

  • Andreas Phelps, Integrated Projects Executive, Balfour Beatty Construction
  • Dick Bayer, Executive Director Emeritus, Lean Construction Institute
  • Michael St. Clair, Contract Executive, Southland Industries
  • George H. Rogers III, CEO, RQ Construction Inc.

Military Engineer Education and Training

Speakers:

  • Col. Paul Cotellesso, Ph.D., USAF, Acting Dean, The Civil Engineer School, AFIT
  • Capt. Kevin Brown, P.E., CEC, USN, Commanding Officer, CSFE
  • James Rowan, Deputy Commandant, U.S. Army Engineer School
  • Command Stg. Maj. Karl Groninger, USA, 11th Command Sergeant Major of USACE

Munitions Response and Remediation- Session 1

Speakers:

  • Jonathan P. Haliscak, Subject Matter Expert, Range Sustainability and Military Munitions Response Program, AFCEC
  • Eric Green, NAVFAC Technical Coordinator, Marine Corps Operational Range Clearance Program, NAVFAC Southwest
  • Geoff Buckner, Range Sustainment Program Manager, NAVFAC Southwest

Munitions Response and Remediation- Session 2

Speakers:

  • John Jackson, Geologist, USACE Sacramento District
  • Charles A. Welk, President, CEO, InDepth Corp.
  • Roman Racca, Statewide Munitions Response Coordinator, California Department of Toxic Substances Control

Renewable Energy

Speakers:

  • Kevin Prince, Project Development Manager, Sun Power Corp.
  • Vernon Hunt, Renewable Program Office Project Manager, NAVFAC Southwest
  • Capt. John J. Hickey, P.E., CFM, LEED AP, CEM, USCG, Commanding Officer, Shore Maintenance Command, Seattle

Contracting

Speakers:

  • Stuart A. Hazlett, SES, Director of Contracting, USACE
  • Renae Kvendru, Chief Contracting Officer, NAVFAC Southwest

Emergency Preparedness and Response

Speakers:

  • Lt. Col. Christian J. Knutson, P.E., PMP, USAF, Commander, 49th Civil Engineer Squadron
  • Col. Ray R. Alexander Jr. USA (Ret.), Deputy Chief, Office of Homeland Security Headquarters, USACE
  • Christina Curry, Assistant Secretary for Planning, Preparedness, and Prevention, CalEMA
  • Darby LaJoye, Federal Security Director, Transportation Security Administration
  • Leslie Luke, Group Program Manager, San Diego County Office of Emergency Services
  • Paula Scalingi, Ph.D., Executive Director, Bay Area Center for Regional Disaster Resilience

Energy & Sustainability

Speakers:

  • Christopher P. Kruzel, P.E., LEED AP BD+C, DAF Mechanical Engineer, MILCON Technical Support, AFCEC
  • Andrea Gardner, Senior Technologist, Sustainability, CH2M HILL

Joint Engineer Contingency Operations

Speakers:

  • Capt. Allan Stratman, USN, Executive Officer, CSFE
  • Mike Boyd, Engineer Advocacy Branch, HQ USMC
  • Col. Michael Kozak, Deputy Chief, Readiness and Emergency Management Division, HQ USAF
  • James Rowan, Deputy Commandant, U.S. Army Engineer School
  • Maj. Gen. Todd J. Semonite, P.E., USA, U.S. Army Deputy Chief of Engineers and Deputy Commanding General, USACE

Leadership and Mentoring for Military Engineers

Speaker: Lt. Gen. Robert L. “Van” VanAntwerp, P.E., F.SAME, USA (Ret.), The Flippen Group

Overcoming Small Business Challenges in Today’s Federal Marketplace

Speakers:

  • Mary S. Urey, Chief, Small Business Programs, Enterprise Sourcing Group, AFCEC
  • Greg Kilkenny, Cherokee Nation Businesses
  • Melea D. Crouse, Assistant Associate Director, USACE South Pacific and Southwestern Divisions
  • Richard B. Oliver, Partner, McKenna Long & Aldridge LLP
Go to the top of the page