General Presentations:

Technical Track 1: Joint Engineer Contingency Operations (JECO)

Session 1: Theater Engineer Operations and Considerations
Speaker:

  • Capt. Bret Muilenburg, P.E., CEC, USN, Commander, 30th Naval Construction Regiment

Session 2: Conducting Successful Phase 0 Operations
Speakers:

  • Lt. Cdr. Legena Malan, P.E., USN, Blount Island Command
  • Chief Warrant Officer Chris Vollmer, CEC, USN, 30th Naval Construction Regiment
  • Capt. Gregory Zielinski, P.E., USN, EUCOM Engineer, HQ U.S. European Command

Session 3: Energy Considerations in Contingency Operations
Speakers:

  • Capt. Brant Pickrell, CEC, USN, Naval Facilities Engineering Service Center, NAVFAC
  • Lt. Col. Richard Schilke, USMC, Program Manager, Marine Corps Expeditionary Energy Office
  • Lt. Col Susan Soisson, Future Plans Officer, G-4 OE

Session 4: Design and Construction Standards in a Contingency Operation
Speakers:

  • Cdr. Jeanine Avant, P.E., CEM, GBE, SCWS, DAWIA III, Resident Officer in Charge of Construction, U.S. Navy
  • Maj. Jakob Bruhl, P.E., USA, Officer in Charge, 14th Engineer Detachment, U.S. Army
  • Chris Garvin, P.E., CEM, LEED AP, Project Manager, POWER Engineers
  • Capt. Seth Lorimer, USAF, Graduate Researcher, The Air Force Institute of Technology

Technical Track 2: Sustainable Installations

Session 1: New and Evolving Technologies in Facility Asset Management
Speakers:

  • Mary Darling, J.D. President-Elect, Southern Arizona Post, Darling Environmental & Surveying Ltd.
  • John Mogge, Ph.D., RA, F.SAME, Director, Technology Practice and Design, CH2M HILL

Session 2: The State of the Art in Facility Asset Management Assessments
Speakers:

  • Colby Hoefar, Senior Project Manager, Tetra Tech
  • Scott McDonald, Project Manager, Atkins North America

Session 3: DOD Services Sustainability Panel
Speakers:

  • Lt. Col. Kevin Lovell, PMP, Engineering and Installation Analyst, Office of Business Transformation and Energy Initiative Task Force, U.S. Army
  • Lt. Col. Dwayne McCullion, Deputy, Environmental Program Manager & Sustainability Lead, HQ USAF/A7CA
  • Capt. Julius Washington, RA, F.SAME, USN, Assistant Commander for Public Works, NAVFAC Midwest

Session 4: Energy Management of Installations and Portfolios
Speakers:

  • Jesse Maestas, Vice President, URS
  • Karl Van Orsdol, Chief Global Strategist, Energy & Sustainability Management, HP EYP Critical Facilities Services

Technical Track 3: Sustainable Design & Construction

Session 1: Sustainable Design Recruit Training Command Naval Station Great Lakes
Speakers:

  • Francine Gomes, P.E., Chief Engineer, Capital Improvements Business Line, NAVFAC Midwest
  • Robert Olson, Vice President, HDR Inc.

Session 2: Design Quality- Policies, Perceptions, Values and Metrics
Speakers:

  • Gene Mesick, RA, Chief of Built Infrastructure, AFCEE
  • Kathleen Reid, RA, LEED AP, Architectural Branch Manager, NAVFAC Atlantic
  • Scott Wick, AIA, LEED AP, PMP, Chief Architect, USACE

Session 3: Beyond Sustainability - High Performance Design of the NGA/NCE
Speakers:

  • Cdr. Thomas Bukoski, USN (Ret.), Director, Executive Secretariat, NGA
  • Keith Couch, Senior Vice President, Clark Construction Group LLC
  • Michael Rogers, Acting Chief, Engineering Division, USACE Baltimore District
  • David Thompson, FAIA, Senior Vice President, RTKL Assoc. Inc.

Session 4: Sustainable Design and Construction Case Studies
Speakers:

  • Wyatt Chapman, Principal, Cass, Sowatsky, Chapman and Assoc.
  • James Henry, AIA, EDAC, Associate Vice President, Design Principal, HDR
  • Sean Hulen, Vice President, Balfour Beatty Construction

Technical Track 4: Small Business Strategies for Success

Session 1: Small Businesses Regulatory Guidance Update
Speakers:

  • Maria Galloway, Procurement Center Representative, Office of Government Contracting, SBA
  • Calvin Jenkins, Deputy Associate Administrator, Government Contracting and Business Development, SBA

Session 2: Government Contracting Insights for Small Businesses
Speakers:

  • Lt. Col. David Rose, Esq, USA (Ret.), Partner, Rose Consulting Law Firm

Session 3: Tools for Success & Growth
Speakers:

  • Mark Shields, Partner, The Avascent Group

Session 4: Building Your Small Business
Speakers:

  • Michael Zambrana, F.SAME, President, Pangea
  • Linda Shapiro, Esq., Thompson Coburn LLP

Technical Track 5: Environmental Management

Session 1: Risk in PBA for Environmental Remediation
Speakers:

  • John Barron, Director, Performance-Based Contracts, AECOM
  • Janice Blake, Ph.D., Contracting Program Manager, Cleanup and Munitions Response Division, U.S. Army Environmental Command
  • Col. Jeffry Knippel, USAF, Chief, Environmental Restoration Division, AFCEE
  • Stephen TerMaath, Ph.D., P.E., Chief, BRAC Program Management Division, AFRPA

Session 2: MMRP RI Data Collection: How Much is Enough?
Speakers:

  • Jim Pastorick, CMQ/OE, President, UXO Pro Inc.
  • Lenny Siegel, Executive Director, Center for Public Environmental Oversight
  • Andrew Swartz, Geophysicist, Military Munitions Division, USACE EM CX

Session 3: Current Environmental Challenges and Opportunities Impacting the Department of Defense
Speakers:

  • Karen Butterfield, Director of Federal Programs, Sun Power Corp.
  • Thomas Heinold, P.E., USA, Project Engineer/Project Manager, USACE Rock Island District
  • Doug Huxley, P.E., Principal Technologist, CH2M HILL

Session 4: Application of Emerging Technology on MMRP Projects
Speakers:

  • Steve Billings, International Technology Officer, Sky Research, Inc.
  • Craig Murray, Geophysicist, Parsons
  • Mathew Shurtliff, Lead Environmental Scientist, Foth

Technical Track 6: Acquisition

Session 1: Early Contractor Involvement
Speakers:

  • Kevin Bailey, AIA, LEED AP BD+C, Senior Vice President, Associate Principal, HKS
  • Jonathan Jacobsen, P.E., Executive Project Manager, Parsons Brinckerhoff
  • Miriam Kronisch, P.E., CCM, Project Manager, RK&K

Session 2: Past Performance Questionnaires and ACAS/CCAS Ratings
Speakers:

  • Patricia A. Blackwood, Contracting Division Chief, USACE, Seattle District
  • Kim Kahler, Chief of Contracting Office, NAVFAC Mid-Atlantic

Session 3: DoD Source Selection Guidance
Speakers:

  • Kim Kahler, Chief of Contracting Office, NAVFAC Mid-Atlantic
  • Kenneth Rich Sr., Regional Counsel, Regional Principal Assistants Responsible for Contracting-Atlanta Region, USACE

Session 4: Sustainable Acquisition
Speakers:

  • Fernando Espana, P.E., President, CornerCube Inc.
  • Joshua Miller, Project Coordinator, USACE
  • Workshop

Military Engineer Education and Training Part I

Speakers:

  • Jeffrey Dziedzic, Acting Chief, USACE Learning Center
  • Lt. Col. Steven Hart, Ph.D., P.E., USA, ERDC Fellow and Director of Infrastructure Studies, ERDC and West Point
  • Maj. Michael Kelley, USMC, Director of Instruction, Marine Corps Engineer School
  • Col. Daniel Larsen, USA, Director of Training and Leader Development, U.S. Army Engineer School
  • Lt. Cdr. Nathan Paukovits, USN, Executive Officer, Civil Engineer Officers School
  • Col. Rodger Schuld, USAF, Dean, The Civil Engineer School, AFIT

Transitioning the Army’s Theater Construction Management System to the Joint Construction Management System
Speaker:

  • Lt. Col. Heather Warden, USA , Office of the Chief of Engineers, HQ Department of the Army

Leadership and Mentoring for Military Engineers
Speakers:

  • Brig. Gen. Margaret Burcham, USA, Commander, USACE Great Lakes and Ohio River Division
  • Maj. Gen. Randy Castro, USA (Ret.), Vice President Federal, AECOM
  • Lt. Col. Calvin C. Hudson II, 249th Engineer Battalion (Prime Power), USA
  • Col. Alvin Lee, USA (Ret.), USACE Mississippi Valley Division

Military Engineer Education and Training Workshop Part II Summary Report
Panel:

  • Moderator: Col Michael Myers, P.E., USAF; Chief, Engineer Division, The Joint Staff (J4)
  • Army: COL Kent Savre, USA, Director, Office of the Chief of Engineers, Department of the Army
  • Army: CSM Michael Buxbaum, USA, Command Sergeant Major, U.S. Army Corps of Engineers
  • Army: CSM Karl Groninger, USA, Incoming Command Sergeant Major, US. Army Corps of Engineers
  • Navy: CAPT Stephanie Jones, P.E., CEC, USN, N7, 1st Naval Construction Division
  • Navy: Master Chief Douglas “Ray” Dickey, USN, Force Master Chief Petty Officer of the Seabees, NAVFAC
  • Navy: Master Chief John Mulholland, Command Master Chief, 1st Naval Construction Division
  • Air Force: Col Dave Reynolds, P.E., USAF, Commander, HQ Air Force Civil Engineer Support Agency
  • Air Force: CMSgt Jerry Lewis, USAF, Chief, Enlisted Matters, HQ USAF, Office of The Civil Engineer
  • Marine Corps: Col Robert Couser, USMC, Chief, Engineer Advocacy Center, HQ Marine Corps

 

Go to the top of the page